Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 17223376



*

nr 1722 3376


JARDINIERE

Rörstrand, Sweden. Dekor med gula blomter, Maiolica, early 20th century. Diameter: 23 cm, height: 19 cm,


Rörstrand. Dekor med gula blomster, majolika, 1900-talets början. Diameter: 23 cm. Höjd: 19 cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday September 8 2025
at 19:50:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/9 00:26:52 1      300 kr
7/9 22:45:41 2      350 kr
8/9 19:44:26 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor gula blomster keramik majolika rörstrand skandinavien sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr